Kányádi Sándor: Kakukk
Nem szeretem a kakukkmadarat,
mert folyton-folyvást egyet hajtogat:
kakukk, kakukk, kakukk.
Mintha az erdő egyesegyedül
az övé volna, szégyentelenül
fújja a magáét: kakukk, kakukk.
Túlkiabál minden más madarat,
csak harsogja a nyári ég alatt:
kakukk, kakukk, kakukk.
Ő mondja meg, hogy meddig élhetek,
kisajátít idegen fészkeket,
abba tojik a szemtelen kakukk.
Hallgat az erdő, bölcsen bólogat:
szeretni kell mindenegy madarat,
akkor is, ha kakukk.
Hatalmas az ég, végtelen a nyár,
s ideje a kakukknak is lejár,
elnémul, bereked.
És újra hallod majd a cinegék,
pintyek, rigók kedves kis énekét
s a locska verebet.
Fészkek parazitája
A kakukk hangja szinte a világ minden táján ismerősen cseng az emberek fülében, sok helyen meg is lehet találni ezt vándorló fajt. A kakukkoknak érdekes utódgondozási szokásaik vannak, pontosabban egyáltalán nincsenek. Fiókáik más madarak fészkében kelnek ki, és a nevelőszülők etetik őket, amit a kakukkok úgy hálálnak meg, hogy kitúrják mostohatestvéreiket a közös fészekből.
A kakukk (Cuculus canorus) az egyik legismertebb madárfaj, nem mintha olyan sok lenne belőle, hogy minden bokorban láthatnánk egyet, de jellegzetes hangja miatt, mely messzire elhallatszik és nagyon könnyen azonosítható, sok ember tud létezéséről.
Fura hangja sok nép nyelvében megtalálható, mint a madár neve: angolul cuckoo, németül kukuck, oroszul kukuska, görögül kokkyx a kakukk.
A kakukkalkatúak rendjébe mintegy 150 madárfaj tartozik, legismertebb közülük a rajzfilmhős kengyelfutó gyalogkakukk (Geococcyx californianus). A legtöbben faj a trópusokon él.
A kakukk legismertebb sajátossága az a tény, hogy mindig más madarak fészkébe csempészi tojásait, és azok költik ki és nevelik fel helyette a fiókákat. A kakukk gyakorlatilag semmilyen utódgondozást nem végez. Az ilyen fajokat obligát (jelentése: kötelező) költésparazitának nevezik. Arisztotelész, az ókori görög polihisztor már 2300 évvel ezelőtt bemutatta a kakukk parazita vonásait.
A Magyarországon is honos kakukkmadár fiókáit eddig körülbelül 150 gazdamadár fészkében találták meg az ornitológusok. A kakukktojók egy költési szezonban akár 20 tojást is rakhatnak. Ha ráakadnak egy fészekre, abból a fehérje- és mésztartalom miatt, elfogyasztanak egy tojást, majd sajátjukkal pótolják. Egy-egy tojó mindig ugyanannak a madárfajnak a fészkébe tojik. Amikor a kakukkfióka kikel, saját mostohaszülei szeme láttára dobja ki azok saját tojásait és fiókáit a fészekből, a szülők pedig semmit sem tesznek. Megdöbbentő, de az még jobban mellbevágó látvány, mikor a nevelőihez képest hatalmasra növő kakukk kidagad a fészekből, etetői a vállára szállnak, majd fejüket a nagy tátongó, éhes szájba dugva táplálják fiókáik gyilkosát.
Számos esetben megdöbbentő a hasonlóság a gazdamadarak és a kakukkok tojásainak színe, mintázata és mérete között. Az egyébként galambméretű kakukk meglepően kicsik és vastaghéjúak. Ebben a vastag falú tojásban az embrió fejlődése nagyon gyors, mindössze 12 nap kotlás kell a kikeléshez, ami után már ismert, hogy mi történik. A tojások hasonló mintázata az evolúciós versenyfutásban alakult ki. A gazdamadarak egyre kifinomultabb tojás felismerési módszereivel csak azok a kakukkok birkóznak meg, amelyeknek hasonló tojásaik vannak. Ezért alakultak ki a gazdákra szakosodott kakukk-rasszok, amelyek szinte tökéletesen utánozzák a gazdamadár tojásait, nálunk ilyenek a nádirigókat parazitáló kakukkok.
A gazdamadarak tojásainak kidobását elősegíti, hogy a kikelt kakukkfiókák háta széles és középen van egy bemélyedés. A még vak kakukkfióka ösztönösen nekilát a fészek megtisztításához, érzékeny szárnyvégeivel tapogatja ki a többi tojást, majd hátára véve kiszórja azokat.
A fiatal kakukkok később vándorolnak, mint a szüleik. Minthogy valódi szüleikkel sosem találkoztak, nem volt kitől tanulniuk, ez azt jelenti, hogy genetikailag rögzített vándorlási útvonaluk és fajfelismerési képességük van. A kakukk hazánkban védett madár, eszmei értéke 10.000 forint.
( forrás : sulinet)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése